حمام گلشن لاهیجان

18 فروردین 1403
حمام گلشن لاهیجان

حمام گلشن لاهیجان

حمام گلشن لاهیجان بنای تاریخی زیبایی است که مورد بی مهری مسئولان و مردم قرار گرفته و در حال تخریب است. یادگاری از دوران قاجار که به زحمت پای خود را به ایران امروزی باز کرده ولی حالِ هر روزش بدتر از دیروز است و روز به روز جلوه خاص و اهمیت ویژه اش را از دست می دهد. حمام گلشن لاهیجان اولین حمام ثبتی آثار ملی گیلان شناخته شده و در طول تاریخ بارها تحت بازسازی قرار گرفته اما هنوز به توجهی اساسی نیاز دارد تا دوباره روی پای خود بایستد.

چرا بازدید از حمام گلشن لاهیجان پیشنهاد می شود؟

این بنا در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
بازدیدهای مکرر از این بنا می تواند توجه مردم و مسئولان را جلب کند تا به شکل شایسته ای از آن نگهداری شود.
حمام گلشن بیش از ۱۵۰ سال قدمت دارد.

تاریخچه حمام گلشن

بررسی ها نشان می دهد که حمام گلشن لاهیجان در سال ۱۲۳۹ به دستور حاکم لاهیجان و در زمان فتحعلی شاه ساخته شده است. بخشی از این حمام در پروژه طرح توسعه خیابان حافظ تخریب می شود ولی نابودی اصلی آن به خاطر زلزله سال ۱۳۶۹ بوده که بخشی از طاق ها و ستون های سنگی حاشیه خیابانش فرو می ریزد. در همان ایام پروژه مرمت حمام شروع می شود ولی در سال ۱۳۷۰ این پروژه نیمه کاره رها می شود.

معماری حمام گلشن

همانطور که می دانید طراحی حمام های عمومی دوران قدیم به شکل خاصی انجام شده و بیش تر آن ها دارای ۲ بخش (سربینه) هستند. بخش بزرگ تر و نزدیک به ورودی های حمام برای استفاده عموم و بخش اندرونی و کوچک تر آن برای استفاده افراد ثروتمند و قدرتمند به کار می رفت. البته معماری داخلی حمام گلشن در طی پروژه طرح توسعه دستخوش تغییراتی شد و نظافتخانه حمام به سربینه تبدیل گشت به همین خاطر این حمام متشکل از ۳ سربینه، میاندر و گرمخ


کلمات کلیدی: حمام گلشن

دیدگاه درباره این مطلب